Stablecoin: kas tai yra ir kaip veikia?

Kriptovaliutų rinka siejama su blockchain tinklo projektais, tokiais kaip Bitcoin ir Ethereum. Tai naujoviški mokėjimo tinklai , kurių svarbūs elementai yra skaitmeninės valiutos – atitinkamai Bitcoin ir Ether. Daugelis žmonių domisi šiuo turtu, nes dideli jo vertės svyravimai gali būti pajamų šaltinis. Tačiau šioje srityje taip pat yra stablecoinai, t. y. kriptovaliutų su fiksuotu valiutos kursu. Kodėl jos buvo sukurtos ir koks jų vaidmuo rinkoje? Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl jos reikalingos ir kokius pokyčius jos atneša į fintech pramonę.

Kas yra Stablecoin?

Stablecoin – tai kriptovaliuta arba tokenas, skirtas išlaikyti stabilų (kaip rodo pavadinimas – stable) valiutos kursą turto – paprastai fiat valiutos – atžvilgiu. Jie paprastai naudojami kriptovaliutų keityklose (tiek centralizuotose, tiek decentralizuotose), prekyvietėse ar mokėjimo procesoriuose, kad mainų metu išlaikytų santykinai tą pačią vertę ir neprarastų, kai svyruoja nepastovūs kriptovaliutų kursai.

Stablecoinų techninis pobūdis yra toks, kad, viena vertus, jos naudoja blokų grandinės technologiją sandorių skaidrumui ir saugumui užtikrinti, kita vertus, jos remiasi užstatu fiat valiutomis (pvz., doleriu ar euru) arba kitų rūšių turtu (pvz., sidabru ar auksu). Pavyzdžiui, pvz: Kai išleidžiame 1 000 000 JAV doleriu pagrįstų stablecoinų, mūsų užstatas taip pat turėtų būti 1 000 000 JAV dolerių.

Stabiliųjų monetų tikslas – sukurti tiltą tarp tradicinės bankininkystės ir kriptovaliutų pasaulio. Daugelis kriptovaliutų keityklų naudoja stablecoinus kaip tarpininką, nes sunku įvesti fiat valiutas, taip yra dėl kai kuriose šalyse taikomų taisyklių. Kai valiutų kursai labai svyruoja, stablecoinai yra gana populiarūs, kai naudotojai nori tam tikrą laiką išlaikyti uždirbtą vertę.

Stablecoin paremtas tradicine valiuta

Populiariausi stablecoinai yra tie, kurios veikia kaip “virtualūs” fiat valiutų, tokių kaip JAV doleris ar euras, atitikmenys. Jie yra užtikrinti realiomis valiutomis (kai kurių stablecoinų atveju, tikėtina, ne visiškai) ir imituoja jų vertę santykiu 1:1. Kitaip tariant, vieno JAV dolerio ar euro stablecoin vieneto vertė kriptovaliutų keityklose paprastai būna tokia pati kaip vieno realaus dolerio ar euro.

Stablecoinų emitentai laiko tam tikrą sumą realių fiatų banko sąskaitose kaip užstatą už išleistus tokenus. Jei sąskaitose esantis rezervas yra, pavyzdžiui, 500 mln. JAV dolerių, tuomet apyvartoje turėtų būti lygiai 500 mln. stablecoinų, kurių kiekvienas turėtų būti vertas 1 JAV dolerio. Norėdamas padidinti turimą stablecoinų pasiūlą, emitentas turi atitinkamai padidinti rezervų sąskaitose dydį. Kita vertus, bet koks pasiūlos sumažėjimas pasiekiamas atperkant stablecoinus ir grąžinant lėšas fiat valiuta.

Stablecoin paremtas kriptovaliutomis

Tokie stablecoinai taip pat paprastai sukurtos tam, kad atspindėtų dolerio ar kitos fiat valiutos vertę. Skirtingai nuo tų, kurie yra paremti tikruoju fiat, jie yra decentralizuoti (pavyzdžiui, neturi valdymo subjekto, kuris tvarkytų jų emisiją ir rezervus) ir yra paremti pagrindinėmis kriptovaliutomis (daugiausia bitcoinais ir ethereum). Verta pridurti, kad stablecoinų decentralizacija įmanoma dėl vadinamųjų išmaniųjų sutarčių (smart contract), kurios priima jūsų indėlį kaip užstatą už išleidžiamus tokenus.

Iš esmės aprašyti stalebcoinai taip pat palaiko stabilų 1:1 santykį su konkrečia fiat valiuta, tačiau jos tai pasiekia per daug apdraudusios kriptovaliutas. Kitaip tariant, kadangi bitcoino, ethereumo ar kitų kriptovaliutų kaina labai svyruoja, tokių stablecoinų galite gauti įnešdami atitinkamai didesnės vertės indėlį. Pavyzdžiui, norėdami įsigyti 100 JAV dolerių vertės stablecoinų, gali tekti pateikti, tarkime, 200 JAV dolerių vertės bitcoinų kaip užstatą.

Kodėl reikia stablecoinų?

Dabar, kai jau paaiškinome, kas yra stablecoinai, verta pereiti prie jų reikšmės rinkai. Kaip minėjome anksčiau, iš pradžių kriptovaliutų pasaulyje trūko stablecoinų. Atsižvelgiant į tai, kad BTC pervedimas iš piniginės į kitą piniginę arba į kriptovaliutų keityklą gali užtrukti keliasdešimt minučių, buvo atvejų, kai valiutos kaina tuo metu stipriai svyravo. Tai kėlė problemų, pavyzdžiui, prekiaujant arba ką nors perkant už bitcoinus. Taip pat buvo sunku perkelti kriptovaliutas tarp kriptovaliutų keityklų arba įgyvendinti arbitražo strategijas.

Stablecoin – kurį pasirinkti? Tether, USDC, o gal kitą?

Stablecoinai, paremtos realiomis valiutomis, yra ne tik populiariausios, bet ir laikomos saugiausiomis. Taip yra todėl, kad dabartinis jų vertinimas beveik visiškai sutampa su atitinkamų fiat valiutų verte (paprastai 1 USDT, USDC = 1 USD), be to, jie yra užtikrinti realia valiuta ir turi didelę rinkos kapitalizaciją. Visa tai taip pat lemia, kad kriptovaliutų keityklose jų atsiranda daugybė kriptovaliutų porų – daugiausiai rinkoje yra porų, kuriose dalyvauja bitcoinas ir tetheris bei USDC.

Verta pažymėti, kad nors aptariamų stablecoinų kūrėjai tvirtina, kad jos yra paremtos fiat, šiuo metu jokios reguliavimo institucijos neturi įrankių, kuriais galėtų patikimai patikrinti. Dviprasmybės ypač susijusios su tether stablecoinų, kurio emitentas jau signalizavo, kad padengimas nėra visiškas ir neapsiriboja vien doleriu.

Kriptovaliutomis paremti ir algoritmais grindžiami tokenai yra decentralizuoti, tačiau jų kursas yra mažiau stabilus – pasitaiko laikinų kelių procentų nuokrypių nuo standartinio kurso. Kriptovaliutomis grindžiamų stablecoinų atveju papildomai egzistuoja galimybė prarasti užstatą labai ir staigiai kritus jų kursui, nors, kita vertus, tokie tokenai turi skaidriausias veikimo taisykles.

Stablecoinų vaidmuo kriptovaliutų rinkoje

Pagrindinė stablecoinų paskirtis – sumažinti įprastinių skaitmeninių valiutų nepastovumą. Jie padeda prekiautojams sumažinti jų riziką dėl nenuspėjamų rinkos aplinkybių. Užuot atsiėmę grynųjų pinigų pervedimu į banko sąskaitą, prekiautojai gali lengvai konvertuoti nepastovias kriptovaliutas į stablecoinus per kriptovaliutų keityklas.

Stablecoinų privalumai

Vertės stabilumas, kuris atsiranda susiejus jų kursą su kitu turtu, pavyzdžiui, fiat valiutomis ar tauriaisiais metalais. Tai leidžia investuotojams ir naudotojams naudotis stablecoinais nesijaudinant dėl greitų vertės svyravimų, kurie būdingi daugumai kriptovaliutų. Dėl šio stabilumo stablecoinai taip pat tampa patrauklia mokėjimo ir vertės saugojimo priemone, o tai gali padidinti kriptovaliutų paplitimą tarp plačios auditorijos.

Daugumos stablecoinų emisija ir išpirkimas grindžiamas aiškiai apibrėžtomis taisyklėmis ir nepriklausomų šalių atliekamu auditu. Tai suteikia naudotojams pasitikėjimo, kad jų lėšų vertė yra tinkamai užtikrinta stabiliųjų pinigų (stablecoin) pagrindiniu turtu.

Naudojant stablecoin išvengiama su tradicine bankininkystės sistema susijusių apribojimų ir vėlavimų, tokių kaip pervedimo laikas ir tarptautinių sandorių išlaidos.

Pasaulinis pasiekiamumas ir prieinamumas, todėl jais gali naudotis žmonės visame pasaulyje, nepriklausomai nuo jų buvimo vietos ar ekonominės padėties. Dėl to stablecoinai gali prisidėti prie finansinės įtraukties ir finansų sistemos demokratizavimo.

Dėl savo skaitmeninio pobūdžio stablecoinai yra lengvai prieinamos ir patogios naudoti, o tai gali paskatinti daugiau žmonių naudoti kriptovaliutas kaip alternatyvą tradicinėms valiutoms.

Rizika, susijusi su stablecoinų naudojimu

Stablecoinai, nepaisant jų kainos stabilumo, neapsieina be iššūkių ir rizikos. Reguliacijos gali turėti didelės įtakos jų veikimui ir vertei. Skirtingose jurisdikcijose laikomasi skirtingo požiūrio į kriptovaliutas ir stablecoinus, todėl gali kilti teisinio netikrumo ir problemų dėl jų pritaikymo visame pasaulyje. Be to, centralizavus kai kurių stablecoinų valdymą, gali kilti sukčiavimo rizika.

Kalbant apie saugumą, svarbu atkreipti dėmesį į stabiliųjų monetų vertės apsaugos mechanizmus. Ne visos stablecoinai yra apsaugotos vienodai, o kai kurios remiasi turto atsargomis, kurių gali nepakakti įvykus dideliems rinkos sukrėtimams. Dėl to kyla depegavimo rizika, t. y. situacija, kai stabiliųjų monetų vertė nukrypsta nuo turto, kuriam jos priskirtos, vertės.

Galiausiai naudotojams svarbu žinoti apie likvidavimo riziką, susijusią su stablecoinų naudojimu decentralizuotuose finansuose (DeFi). Staigaus kainų pokyčio atveju stablecoinais užtikrintos pozicijos gali būti likviduotos, o tai gali lemti finansinius nuostolius. Į investuotojų kontrolinį sąrašą turėtų būti įtraukta: išsami stablecoinų veikimo mechanizmų analizė, supratimas apie jų jurisdikcijoje galiojančius teisės aktus ir centralizacijos bei likvidavimo rizikos įvertinimas.

Apibendrinimas

Stablecoinai yra svarbi kriptovaliutų rinkos plėtros dalis. Jie užtikrina kainos stabilumą ir įvairias naujoviškas panaudojimo galimybes, kurios gali pakeisti mūsų finansus. Tačiau jų plėtrai reikalinga reguliavimo priežiūra ir griežtas rizikos valdymas, kad būtų išlaikytas jų stabilumas ir naudotojų pasitikėjimas. Stablecoinams populiarėjant, vis dar yra daug klausimų ir iššūkių, kuriuos reikia išspręsti, tačiau jų potencialas transformuoti fintech rinką yra neabejotinai daug žadantis.

binance banner
Total
0
Shares
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Previous Post

Ar Bitcoin yra naujasis auksas? ETF rodo, kad taip

Next Post

Kripto ekspertai piešia verslo ateitį: paprastės NT įsigijimas, o Lietuva pasiūlys savo kriptovaliutą

Related Posts